Sitelerde ip ve dns sorunu

Reseller - Bayi hosting hizmetimizden yararlanıyorsanız veya normal hostinginizde özel dns ayarları kullanıyorsanız bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Oluşan sorunlar ve çözümleri aşağıdadır:
  • Özellikle cPanel Reseller hizmetlerinde özel ns adresi oluşturanlar veya daha önce oluşturup default ns adresine dönenlerde siteler üzerinde çift girdili ns kayıtları oluşabilir, buda çakışmaya sebebiyet vermekte ve zaman zaman ilgili sitelere erişim sorunları oluşturmaktadır. Sorunu görme ve çözümü:

intodns sitesine gidiniz ve sorunlu siteyi başında herhangi bir ek olmadan www kullanmadan giriniz ve sorgulayınız. Sonuçlarda aşağıdaki listeye doğru kırmızı ile vurgulanmış farklı adlarda ns kayıtları görüyorsanız. Bu çift girdili ns kaydı demektir. Bu durumda whm panelinizden DNS bölümüne gelerek buradan "Bir dns bölgesi sıfırla" vb. isimdeki(İngilizcesi: Reset dns zone) bölümünden ilgili sitenin dns kayıtlarını sıfırlayınız. DNS sıfırlama kayıtlardaki bozukluuğu giderecektir, ancak ilgili sitede sizin için önemli özel olarak oluşturnduğunuz dns ayarları varsa onlarda silinecektir, bunun önüne geçmek için dns kayıtlarını manuel olarak düzzenleyip geçersiz ns kayıtlarını çıkarmanız gerekmektedir.

  • Reseller hizmetinden bağımsğz olarak sitenizde gelişen dns sorunu veya  başka değişle sitenizi sadece hostingte barındırıyorsanız ve bu Sitenizde özel dns ayarları kullanıyorken sonra bu dns kayıtlarını sorun çıkarması;
  1. Bunun sebebi eğer bu özel dns ayarları ile bir mail servisi vb. dış servisi kullanıyorsanıyorsanız o servislerde meydana galen bir gelişmeden kaynaklanabiliyor olabilir, bu durumda o servislerin dökümanlarını gözen geçirmenizde fayda var.
  2. Bir diğer sebep sitenizin ip adresinin değişmiş olması veya sitenizdeki panelden yaptığınız bir değişikliğin kurmuş olduğunuz dns ayarlarını etkiliyor oluşu. Ip adresi çin servislerde tanımlı ip adresi ile mevcut ip adresini karşılaştırınız. Diğer olasılıklar için; Öncelikle intodns sitesinden sitenizi sorgulayınız ve sorunları analiz ediniz. Sonra sitenizin dns kayıtlarını kontrol edin ve varsa yeni kayıtların sizin kayıtlarınızla çakışıp çakışmadığını kontrol ediniz. Tüm bu kontrollerden sonuç elde edemediyseniz dns kayıtlarınızın yedeğini alıp Sitenizin dns kayıtlarının reseteyin - sıfırlayın ve ayarlarını sıfırdan temiz bir şekilde giriniz.
  • dns sorunu, ip sorunu
  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Related Articles

TC doğru değil uyarısı

Sitemize kayıt olurken yasalar gereği kimliğinizi doğrulamamız gerekiyor. Kimliğinizi doğrularken...

Whm cPanel Şifresi ve Bilgileri

Müşteri panelinizden hizmetlerinizin listelendiği bölüme gelin ve hizmetinizin sağ tarafındaki...

Ödemeyi yaptım ancak hosting - panel bilgileri gelmedi

Hizmetiniz müşteri panelinizde aktif olarak görünüyorsa, bilgiler mail adresinize gönderilmiştir....

Kredi kartıyla yaptığım ödeme görünmüyor

Banka yoğunluğuna göre doğrulama dönüşü zaman alabilmektedir. Bu yüzden ödemenizi yaptıktan sonra...

DNS ne zaman yönlenir?

Ödemesi yapılmış ve sistemde faturası ödenmiş olarak onaylanmış tüm domainler otomatik olarak...